XXV posiedzenie Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej po raz pierwszy, ze względu na wyjątkowe okoliczności związane z pandemią, odbyło się w formie zdalnej. Spotkanie podzielone zostało na dwie części i odbyło się w dniach 18 oraz 26 czerwca 2020 r.
Nowy program
W pierwszym punkcie spotkania Pan Maciej Kochanowski omówił koncepcję i harmonogram prac nad tworzeniem Wojewódzkiego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej 2021 – 2027. Członkowie PKRES zostali zaproszeni do współpracy w opracowywaniu programu w ramach grup roboczych, podzielonych na cztery stoliki problemowe:
– stolik nr 1 – Solidarna wspólnota regionalna
– stolik nr 2 – Podmioty ekonomii społecznej i solidarnej na Pomorzu
– stolik nr 3 – Wsparcie sektora ekonomii społecznej na Pomorzu
– stolik nr 4 – Edukacja w zakresie ekonomii społecznej (stolik zaproponowany przez Pana Adama Niemkiewicza).
Projekt Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030
Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego UMWP Pan Adam Mikołajczak omówił projekt Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 (SRWP 2030), skupiając się głównie na obszarze ekonomii społecznej w tworzonym dokumencie. Projekt Strategii zakłada umiejscowienie tematyki ekonomii społecznej w Celu Strategicznym 2: Otwarta Wspólnota Regionalna, CO 2.2 Wrażliwość społeczna. Członkowie PKRES podczas podjętej dyskusji stwierdzili, że ekonomia społeczna jest zbyt słabo zaakcentowana w obecnym kształcie dokumentu. Gremium podjęło decyzję o potrzebie wydania rekomendacji na temat umiejscowienia ekonomii społecznej w Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030. Wyżej wymieniona opinia została sporządzona w formie uchwały, przyjętej większością głosów drugiego dnia posiedzenia [Uchwała nr 2/2020 Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej z dnia 26 czerwca 2020 w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 (SRWP 2030)]
Sytuacja przedsiębiorstw społecznych w dobie koronawirusa
Ostatnim tematem poruszonym w pierwszej części posiedzenia było omówienie przez Pana Macieja Kochanowskiego wstępnych wyników raportu „Ocena funkcjonowania ośrodków wsparcia ekonomii społecznej w województwie pomorskim”. Celem badania była ocena sytuacji przedsiębiorstw społecznych w związku z epidemią COVID-19 oraz ewaluacja pomorskich OWES. Według wstępnych wyników badania największym problemem przedsiębiorstw był brak zleceń, zamówień lub konieczność zawieszenia działalności w czasie obostrzeń związanych z pandemią. Sytuacja mocno odbiła się na wielu branżach, zwłaszcza tych związanych z turystyką, gastronomią czy opieką nad dziećmi. Bardzo cieszy fakt, że znaczna część przedsiębiorstw społecznych planuje utrzymanie lub zwiększenie dotychczasowego zatrudnienia.
Funkcjonowanie OWES w czasie epidemii
Druga część posiedzenia rozpoczęła się od omówienia funkcjonowania pomorskich ośrodków wsparcia ekonomii społecznej (OWES). Przedstawicielki OWES kolejno opowiedziały jak wygląda funkcjonowanie ośrodków w czasie pandemii. Pracownicy pracowali lub nadal pracują w formie zdalnej, pozostając w kontakcie i współpracy ze wszystkimi podmiotami ekonomii społecznej, udzielając im poradnictwa i wsparcia w miarę swoich możliwości oraz starając się reagować na ich bieżące potrzeby i problemy. OWES informują, że jeszcze bardziej skupiają się na tym, aby dostosowywać ofertę do indywidualnych potrzeb swoich klientów. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych pomorskich OWES:
Ekonomia społeczna podczas 760. Jarmarku Św. Dominika
Ostatnim punktem omawianym podczas XXV posiedzenia PKRES był udział ekonomii społecznej podczas zbliżającego się Jarmarku Św. Dominika. Podmioty ekonomii społecznej z obszarów wiejskich naszego województwa otrzymały propozycję bezpłatnego udziału w wydarzeniu. W wyniku przeprowadzonej rekrutacji przez ROPS wyłoniono dwa przedsiębiorstwa społeczne, zainteresowane wystawieniem swoich towarów i usług: Spółdzielnię Socjalną Lux Candele z Czerska (zajmującą się produkcją świec oraz nadruków) oraz Spółdzielnię Socjalną ARM-POL z Człuchowa (działająca w branży gastronomicznej).
Członkowie Komitetu zaplanowali, że pierwsze posiedzenie PKRES odbędzie się po wakacjach, zgodnie z harmonogramem, czyli 10 września br.
Dokumenty do pobrania:
- Koncepcja WPRES – prezentacja [wersja: .pdf; waga pliku: 859KB]
- SRWP 2030 – prezentacja [wersja: .pdf; waga pliku: 678KB]
- Projekt SRWP 2030 [wersja: .pdf; waga pliku: 2MB]
- Sytuacja PS w regionie w związku z COVID19 – prezentacja [wersja: .pdf; waga pliku: 2MB]