INFORMACJA
Bo zysk to nie wszystko. Zapraszamy na stoiska Pomorskiej Ekonomii Społecznej podczas 762. Jarmarku Św. Dominika!

Bo zysk to nie wszystko. Zapraszamy na stoiska Pomorskiej Ekonomii Społecznej podczas 762. Jarmarku Św. Dominika!

Zdjęcie z zeszłorocznej edycji Jarmarku. Na zdjęciu Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk oraz przedstawicielka stoiska Spółdzielni Socjalnej Kooperacja z Sopotu. Fot. Marcin Mielewczyk
18.07.2022
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
AUTOR
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
18.07.2022

Pomorskie podmioty ekonomii społecznej zaprezentują się na 762 edycji Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku, który odbędzie się w dniach 23 lipca – 14 sierpnia 2022 r.

Pomorska Ekonomia Społeczna na 762. Jarmarku Św. Dominika

Stoiska dedykowane PES w tym roku umiejscowione będą w kilku lokalizacjach. Dwa z nich będzie można znaleźć na ul. Szerokiej, w sąsiedztwie innych domków w ramach organizowanej przez Samorząd Województwa Pomorskiego Uliczki Pomorskiej. Jedno stanowisko sprzedażowe będzie dostępne także w strefie gastronomicznej na ul. Ołowianka. Natomiast kolejne dwa punkty usytuowane będą na ul. Rajskiej przy skwerze Heweliusza podczas weekendowego wydarzenia „Przystanek Równość” w dniach 30-31 lipca.

W ramach tegorocznej strefy oprócz sprzedaży produktów i promowania usług ekonomii społecznej  organizowane będą także imprezy towarzyszące, np. rozmowy, prezentacje, warsztaty przedstawiające działalność podmiotów ekonomii społecznej na Pomorzu.

Wśród wystawców można będzie spotkać przedsiębiorstwa, które poprzez swoją działalność ekonomiczną wspierają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, takie jak :

  • Fundacja Leny Grochowskiej – zajmująca się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas Jarmarku organizacją zajmie się sprzedażą rękodzieła wykonanego przez podopiecznych fundacji.
  • Spółdzielnia Socjalna Zeroban – wykonująca na sprzedaż torby i akcesoria upcyklingowe, szyte z niepotrzebnych banerów, jednocześnie tworząc miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Spółdzielnia Socjalna Dalba – zajmująca się produkcją rzemieślniczego piwa i tworząca jednocześnie miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami, które nie miały szans na zatrudnienie na otwartym rynku pracy.
  • Spółdzielnia Socjalna ”Kooperacja” – umożliwiająca osobom pozostającym bez pracy oraz osobom wykluczonym powrót na rynek pracy i do społeczeństwa, poprzez m.in. prowadzenie takich inicjatyw jak sklep charytatywny LukLuk czy Dom Gościnny LukLuk
  • Fundacja „Świat Wrażliwy” – zajmująca się aktywizowaniem młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz seniorów, poprzez m.in. prowadzenie kawiarni.
  • Stowarzyszenie LOS – specjalizujące się w aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Podczas Jarmarku organizacja będzie sprzedawała wyroby rękodzielnicze wykonane przez uczestników warsztatów organizowanych przez Stowarzyszenie
  • Stowarzyszenie Invisibilia – prowadzące Gdańską Galerię Zmysłów – muzeum zwiedzane w ciemności. Na swoim stoisku będą prowadzić warsztaty i zajęcia edukacyjne zakresu wspierania osób z niepełnosprawnością poprzez zabawę.

W ramach odbywającego się w dniach 30-31 lipca wydarzenia „Przystanek Równość” zaprezentują się organizacje, które na co dzień zajmują się wsparciem dla seniorów a także osób z problemem uzależnienia i  niepełnoprawnością. Swoje usługi i produkty oferować będą:

  • Stowarzyszenie Solidarni „Plus”. Ośrodek Readaptacji Eko „Szkoła Życia” w Wandzinie – który będzie sprzedawał, produkty wykonane przez pacjentów Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wandzinie. Dodatkowo na swoim stoisku organizacja prowadzić będzie poradnictwo związane z profilaktyka uzależnień oraz HIV/AIDS.
  • Fundacja Aktywizacja – zajmująca się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami. Podczas wydarzenia będzie promować organizowane przez siebie staże, praktyki, szkolenia, warsztaty umiejętności społecznych i zawodowych. Planowane są także, krótkie konkursy, których tematyka związana będzie z niepełnosprawnością i rynkiem pracy.
  • Fundacja Mocarzy – Stawiająca sobie za cel projektowanie, wdrażanie i rozwój innowacyjnych produktów i usług zwiększających funkcjonalną samodzielność osób zależnych. W trakcie Jarmarku fundacja zajmie się promowaniem autorskiej usługi z zakresu asystentury osobistej osób z niepełnosprawnościami.
  • Spółdzielnia Socjalna „Sercem do Ludzi” – zajmująca się świadczeniem usług opiekuńczych dla osób starszych i z niepełnosprawnością. Na swoim stoisku, oprócz promowania swojej działalności planowane są także porady z zakresu pierwszej pomocy, zakładania opatrunków A także pomiary ciśnienia i cukru.

 

[Poniżej harmonogram stoisk Pomorskiej Ekonomii Społecznej]

Szczegółowy harmonogram stoisk Pomorskiej Ekonomii Społecznej

Projekt pozakonkursowy ROPS

Stoiska podmiotów ekonomii społecznej realizowane są w ramach projektu pn.: Pomorski system przedsiębiorczości społecznej: koordynacja rozwoju ekonomii społecznej w województwie pomorskim na lata 2019-2022. (środki Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 06.03. Ekonomia społeczna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.)

Kontakt

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Siedziba

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk