INFORMACJA
Bo zysk to nie wszystko! Pomorska Ekonomia Społeczna zaprasza na 763. Jarmark Św. Dominika

Bo zysk to nie wszystko! Pomorska Ekonomia Społeczna zaprasza na 763. Jarmark Św. Dominika

Grafika poglądowa. Przedstawia najważniejsze informacje dot. wydarzenia. Autor: Marcin Mielewczyk
12.07.2023
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
AUTOR
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
12.07.2023

Pomorskie podmioty ekonomii społecznej (PES) po raz kolejny zaprezentują się na Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku, który odbędzie się w dniach 22 lipca – 13 sierpnia 2023 r. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się działalności przedsiębiorstw, które łączą cele ekonomiczne z działaniami społecznymi.

Czym jest ekonomia społeczna i jej podmioty ?

Ekonomia społeczna to szerokie pojęcie, które najprościej ujmując, oznacza prowadzenie działalności gospodarczej łączącej cele ekonomiczne (zarobek) i społeczne (pomaga zapobiegać wykluczeniu). Podmiotami ekonomii społecznej są natomiast miejsca, zatrudniające osoby, którym z jakiegoś powodu ciężej jest znaleźć się na rynku pracy (np. niepełnosprawność, długotrwałe bezrobocie).

Kogo spotkamy na ul. Szerokiej?

Podobnie jak w latach poprzednich, stoiska dedykowane podmiotom ekonomii społecznej umiejscowione będą w kilku lokalizacjach. Dwa z nich będzie można znaleźć na ul. Szerokiej, w sąsiedztwie innych domków w ramach organizowanej przez Samorząd Województwa Pomorskiego „Uliczki Pomorskiej”.

Wśród wystawców znajdą się organizacje, które poprzez swoją działalność wspierają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, takie jak:

  • Fundacja Leny Grochowskiej Oddział w Gdańsku – zajmująca się aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas Jarmarku organizacja zaoferuje najwyższej jakości, autorskie rękodzieło, wykonane przez podopiecznych fundacji;
  • Spółdzielnia Socjalna Zeroban z Gdańska – łącząca w swojej działalności dwa cele społeczne: działania proekologiczne w duchu upcyklingu oraz aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami. Na swoim stoisku sprzedawać będzie m.in. piękne, kolorowe torby, saszetki i ubrania wykonane wedle idei less waste;
  • Spółdzielnia Socjalna ”Kooperacja” z Sopotu – umożliwiająca osobom pozostającym bez pracy oraz wykluczonym powrót na rynek pracy i do społeczeństwa, poprzez prowadzenie inicjatyw „LukLuk” takich jak dom gościnny oraz salon kosmetyczny, fryzjerski i masażu. Podczas Jarmarku będzie można natomiast wesprzeć Spółdzielnię poprzez zakup darów pochodzących ze sklepu charytatywnego LukLuk;
  • Fundacja „Świat Wrażliwy” z Gdańska – zajmująca się aktywizowaniem młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz seniorów, poprzez m.in. prowadzenie kawiarni Caffe Aktywni. Na swoim stoisku fundacja zaoferuje smakowitą kawę oraz prawdziwie domowe wypieki.
  • Stowarzyszenie LOS z Kościerzyny – specjalizujące się w aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Podczas Jarmarku organizacja będzie sprzedawała wyroby rękodzielnicze wykonane przez uczestników warsztatów organizowanych w ramach Stowarzyszenia.
  • Stowarzyszenie Invisibilia – prowadzące Gdańską Galerię Zmysłów (muzeum zwiedzane w ciemności), na swoim stoisku będzie prowadzić warsztaty i zajęcia edukacyjne z zakresu wspierania osób z niepełnosprawnością poprzez zabawę.
  • Fundacja Pępek Świata z Gdańska, zajmująca się profilaktyką zdrowia kobiet. Jej misją jest medyczne i psychiczne wsparcie kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet ciężarnych. Organizacja zajmuje się wykonywaniem badań najwyższej klasy sprzętem, głównie w małych miejscowościach na Pomorzu, gdzie dostęp do takich usług jest ograniczony. Na Jarmarku św. Dominika organizacja oferować będzie między innymi produkty z kategorii „dla dzieci” i „dla mam” ze swojego sklepu.

A kogo na wyspie Ołowiance?

Kolejny punkt wystawienniczy umiejscowiony będzie przy ul. Ołowianka, gdzie w ramach strefy gastronomicznej,  obecna będzie wyjątkowa Spółdzielnia Socjalna Dalba z Pucka. Jest to jedyne w Polsce przedsiębiorstwo społeczne, prowadzące swój własny browar – Browar Spółdzielczy. Inicjatywa browaru powstała z pasji do piwa i potrzeby zmiany sytuacji osób z niepełnosprawnością. Przy produkcji rzemieślniczego browaru uczestniczą pracownicy, którzy z powodu swoich problemów zdrowotnych nie mieli szans na otwartym rynku pracy. Przez cały Jarmark na stoisku Dalby można będzie skosztować najlepszych wyrobów Browaru z Pucka, w tym znanych już na całym świecie, piw wymrażanych.

Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej

Wyjątkowym wydarzeniem zaplanowanym w ramach tegorocznych targów jest pierwsze w historii Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej, które odbędzie się w dniu 28 lipca na ul. Rajskiej (przy skwerze Heweliusza). Właśnie w tym miejscu usytuowane będą także kolejne stoiska wystawiennicze podmiotów ekonomii społecznej oraz scena, na której zaplanowano wiele wspaniałych atrakcji.

W Święcie Pomorskiej Ekonomii Społecznej udział wezmą m.in. :

  • Fundacja Energii Społecznej i Dobrych Praktyk BATERIA z Gardei;
  • Stowarzyszenie Akademia Aktywności z Kwidzyna;
  • Zakład Aktywności Zawodowej Sztum;
  • Spółdzielnia socjalna „Sercem do ludzi” z Dzierzgonia;
  • Ośrodek Adaptacyjny Puck – Warsztat Terapii Zajęciowej;
  • Fundacja #Serce dla sportu z Gdańska;
  • Stowarzyszenie LOS z Kościerzyny;
  • Fundacja Przystań ze Słupska;
  • Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Słoneczne Wzgórze” ze Stężycy;
  • Europe Direct Gdańsk.

Podczas tego wydarzenia oprócz stoisk handlowych odbywać się będą wyjątkowe wydarzenia na scenie. Fundacja Leny Grochowskiej przeprowadzi warsztaty i prelekcje, w których instruktorzy wraz z  osobami z niepełnosprawnością intelektualną, podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, prezentując ciekawe techniki pracy z gliną. Przedstawiciele Spółdzielni Socjalnej Dalba zaprezentują natomiast panel sensoryczny o smakach i aromatach piwa oraz prezentację na temat projektu Mermaiding oraz „Pojąć Głębię” – wprowadzenie do nurkowania. Z kolei Spółdzielnia Socjalna Kooperacja, zorganizuje pokaz mody oraz pokaz technik oddechowych specjalistki z salonu masażu LukLuk. Uczestnicy wydarzenia będą także mogli obejrzeć spektakl przygotowany przez Nadwiślański Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, a także wysłuchać koncertu zespołu Mariusza Florczyka ze Spółdzielni Socjalnej „Słoneczne Wzgórza” oraz grupy „Teatr POZA SZTUKĄ”.

Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej poprowadzi Maciek „Gleba” Florek, tancerz i choreograf, znany m.in. z programu You Can Dance.

Kontakt

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Siedziba

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk