ARTYKUŁ
Grafika poglądowa. Europejskie Nagrody Ekonomii Społecznej.

Europejskie Nagrody Ekonomii Społecznej.

Grafika poglądowa dotycząca Europejskich Nagród Ekonomii Społecznej. Autor ROPS
05.02.2024
Karol Pawłowski
Karol
Pawłowski
AUTOR
Karol Pawłowski
Karol
Pawłowski
05.02.2024

W dniu 14 listopada 2023r. z inicjatywy Social Economy Europe (SEE), największej w UE organizacji, skupiającej podmioty działające w obszarze ekonomii społecznej, po raz drugi przyznano nagrody dla najciekawszych inicjatyw związanych z tym sektorem.

Wyróżnienia przyznawane są co dwa lata, ich głównym celem jest zainspirowanie do działań inne podmioty a także obywateli którzy chcą zostać przedsiębiorcami, aktywistami lub inicjatorami zmian społecznych. Mają one także na celu zwiększenie widoczności gospodarki społecznej, tak aby jej potrzeby i potencjał były uwzględniane w różnego rodzaju programach społecznych. W tym roku Social Economy Europe (SEE)  w szczególny sposób chciała docenić wysiłki oraz wkład przedsiębiorstw i organizacji ekonomii społecznej na rzecz transformacji cyfrowej i ekologicznej.

Nagrody mają zasięg ogólnoeuropejski ale otwarte są także na inicjatywy z Bałkanów Zachodnich, Partnerstwa Wschodniego, krajów EFTA, Wielkiej Brytanii, Turcji i krajów południowego Morza Śródziemnego.

W tym roku Nagrody Europejskiej Ekonomii  Społecznej utrzymało 12 finalistów w czterech kategoriach :

Kategoria umiejętności:

Uhonorowane zostały w niej organizacje działające na rzecz podnoszenia kwalifikacji i zdobywania nowych umiejętności przez pracowników gospodarki społecznej, potencjalnych przedsiębiorców i studentów. Kategoria obejmuje również podmioty które zajmują się  rozwojem szkoleń i kursów związanych z ekonomią społeczną.

Pierwsza nagroda: Program talentów cyfrowych, Fundación ONCE (Hiszpania) – celem inicjatywy jest zdobywanie wiedzy oraz kwalifikacji technologicznych i cyfrowych przez osoby z niepełnosprawnością w celu promowania ich włączenia zawodowego w obszarach, na które jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy.

Drugie miejsce: Szkoły ETRE, Les écoles ETRE (Francja) – sieć placówek edukacyjnych w całym kraju, które zajmują się przygotowywaniem młodzieży do podjęcia pracy w dziedzinach związanych z ekologiczną transformacją gospodarki.

Trzecie miejsce: Radi Program na rzecz włączenia cyfrowego kobiet, Fundación ONCE (Hiszpania) – celem programu jest włączenie kobiet z niepełnosprawnościami do pracy związanej z branżą technologii cyfrowych.

Kategoria Innowacje Społeczne

Nagroda przyznawana jest projektom skupiającym się na reintegracji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, takich jak np. imigranci oraz dotyczących dostępności i włączenia społeczno- zawodowego osób z niepełnosprawnościami. W ramach tej kategorii wyróżnione są także inicjatywy promujące równość płci i prawa LGBTQIA+, a także te związane z przedsiębiorczością społeczną młodzieży i włączeniem młodych ludzi na rynek pracy oraz wdrażające inne innowacyjne usługi społeczne i rozwiązania problemów społecznych.

Pierwsza nagroda: Vienna Hobby Lobby (Austria) – program umożliwiający bezpłatne spędzanie wolnego czasu dzieciom i młodzieży ze środowisk defaworyzowanych społeczno-ekonomicznie.

Drugie miejsce: Energía Ciudadana S. Coop (Hiszpania) – organizacja, która zajmuje się promowaniem i wdrażaniem modelu ekologicznego i demokratycznego dostępu do energii odnawialnej. Wspiera społeczności w dążeniu do niezależności energetycznej poprzez np. tworzenie Lokalnych Społeczności Energetycznych.

Trzecie miejsce: Tequio (Francja) spółdzielnia mieszkaniowa, która realizuje wiele projektów skierowanych do lokalnej społeczności.

Kategoria zielona transformacja

Wyróżnia pracę firm i podmiotów zajmujących się między innymi energią odnawialną, mieszkalnictwem, zrównoważoną mobilnością, gospodarką o obiegu zamkniętym, gospodarką wodną, zrównoważoną produkcją żywności.

Pierwsza nagroda: Energie Solidaire (Francja) – organizacja wspierająca działania mające na celu walkę z ubóstwem energetycznym poprzez innowacyjne rozwiązania w zakresie zbiórki funduszy.

Drugie miejsce: AGRESTA S. COOP. (Hiszpania) – spółdzielnia działająca na rzecz poprawy stanu obszarów leśnych, wykorzystując innowacje i nowe koncepcje gospodarki leśnej.

Trzecie miejsce: Comunitat Minera Olesana (Hiszpania) -spółdzielnia konsumentów i użytkowników , która zajmuje się zaopatrywaniem w wodę pitną mieszkańców gminy Olesa de Montserrat.

Kategoria cyfryzacji

Nagradza inicjatywy i projekty z zakresu ekonomii społecznej działające w gospodarce cyfrowej lub ze znacznym naciskiem na innowacje technologiczne.

Pierwsza nagroda: Panacea Cooperative Research S. Coop (Hiszpania) – spółdzielnia badaczy i inżynierów oprogramowania, tworząca rozwiązania dla kryminalistyki i obrazowania medycznego, która stawia sobie za cel nie tylko dostarczanie wyjątkowych produktów i usług ale także wywierane pozytywnego wpływu społecznego.

Drugie miejsce : Open Food Network Europe (Włochy) – organizacja stworzyła platformę oprogramowania typu open source, która ułatwia tworzenie społecznych przedsiębiorstw spożywczych.

Trzecie miejsce: Kloosiv Housing SCCL (Hiszpania) – organizacja działająca w obszarze mieszkalnictwa wspomaganego i nowych technologii. Stworzyła ona internetową platformę  współpracy na rzecz włączenia społecznego w mieszkalnictwie, która łączy w sobie narzędzia interwencji społecznej, zarządzania zasobami i pracy kooperatywnej, w której w centrum znajduje się troska o ludzi. 

Przyznano także specjalne nagrody instytucjonalne jako uznanie za promocję i wsparcie władz na rzecz ekonomii społecznej. Tegorocznymi laureatami zostali druga wiceprezes hiszpańskiego rządu oraz Minister Pracy i Gospodarki Społecznej Yolanda Díaz; Minister Pracy i Polityki Społecznej Bułgarii Ivanka Shalapatova; Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Działań Klimatycznych Niemiec, Sven Giegold; współprzewodnicząca Intergrupy ds. Gospodarki Społecznej w Parlamencie Europejskim, Patrizia Toia; oraz Komisarz UE ds. Zatrudnienia i Praw Socjalnych Nicolas Schmit.

Kontakt

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Siedziba

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk