Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 roku trwa sezon rocznych rozliczeń podatku PIT za poprzedni, 2023 rok. Oznacza to, że wyliczoną od uzyskanych dochodów kwotę, obywatele oddają do budżetu państwa. Istnieje jednak możliwość, aby część tej kwoty przekazać na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Wśród tych organizacji są także podmioty ekonomii społecznej.
Czym są organizacje pożytku publicznego?
Organizacje pożytku publicznego to organizacje, które prowadzą działalność pożytku publicznego w zakresie wymienionym w ustawie oraz otrzymały nadawany przez wydział gospodarczy sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę, tzw. status organizacji pożytku publicznego. Organizacje te, choć mogą prowadzić działalność gospodarczą, to nie mogą działać w celu osiągnięcia zysku. Oznacza to, że aktywność OPP skupia się przede wszystkim na wspieraniu prywatnego lub publicznego dobra. Organizacje Pożytku Publicznego pomagają podopiecznym zmagającymi się z ciężkimi chorobami, wykluczeniem społecznym, wspierają środowisko naturalne, chronią i dbają o zwierzęta lub angażują się w projekty kulturalne czy sportowe. W swojej działalności skupiają ludzi, którzy poświęcają swój czas i energię na inicjatywy społecznie ważne.
Podmioty ekonomii społecznej a organizacje pożytku publicznego
Na liście OPP, znaleźć można także podmioty ekonomii społecznej. Są to najkrócej mówiąc organizacje, których działalność zorientowana jest na ludzi, natomiast zysk nie jest celem samym w sobie. Ma on służyć wyłącznie tym, którzy potrzebują pomocy, np. wspierać zatrudnienie i reintegrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Oczywiście klasyfikacja OPP jest znacznie szersza niż PES, co wynika z definicji Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, zgodnie z którą na przykład możliwości otrzymania statusu OPP nie mają spółdzielnie socjalne.
Czemu 1,5% podatku?
Od 2023 roku można przekazać 1,5% wybranej przez siebie OPP. Zmiana ta jest wynikiem nowelizacji ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Dlaczego warto?
Najkrócej mówiąc – bo to nic nie kosztuje, a przy tym może wesprzeć podmiot robiący wiele dobrego. Okazja na przekazanie swojego 1,5% podatku możliwa jest tylko raz do roku, natomiast niewykorzystanie tej możliwości, spowoduje, że środki zostaną automatycznie przekazane do Skarbu Państwa. Co ważne, 1,5% podatku przekazać mogą nawet emeryci.
Jak przekazać swoje 1,5% podatku?
Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, w które należy wpisać nr KRS organizacji oraz przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1,5% podatku dochodowego brutto. Niezwykle istotne jest poprawne wpisanie numeru KRS organizacji. Warto podkreślić, że jeśli to pracodawczyni/pracodawca rozlicza pracowniczkę/pracownika, nie ma możliwości przekazania 1,5% na OPP.
Czy wybrany przeze mnie pomorski PES jest na liście OPP?
Wykaz wszystkich pomorskich OPP znajduje się w załączniku, poniżej treści tegoż artykułu.