ARTYKUŁ
9 czerwca – ważna data dla ekonomii społecznej

9 czerwca - ważna data dla ekonomii społecznej

Grafika poglądowa - zawiera urnę wyborczą, datę oraz symbole Unii Europejskiej. Autor: Marcin Mielewczyk
05.03.2024
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
AUTOR
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
05.03.2024

Rok 2024 jest bardzo ważny dla demokracji w Polsce. Poza wyborami samorządowymi, które odbędą się już na wiosnę, będą miały miejsce również wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosy na decydentów w Brukseli i Strasburgu znajdą odzwierciedlenie w dalszych działaniach UE na rzecz ekonomii społecznej.

Wybory do PE a ekonomia społeczna

Już 9 czerwca udamy się do urn wyborczych aby zagłosować na swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Jest to data niezwykle ważna dla ekonomii społecznej. W ostatnich latach dało się bowiem odczuć silny impuls UE dotyczący działalności na rzecz ES. Za przykład posłużyć może przyjęty 9 grudnia 2021 roku Plan Działania na Rzecz Ekonomii Społecznej (Social Economy Action Plan) oraz zalecenia Rady Unii Europejskiej, mające przyczynić się do rozwoju ES. Ponadto, w 2030 roku kończy się wiele kluczowych terminów związanych między innymi z programami i dofinansowaniami ekonomii społecznej (np. projekty OWES). Dlatego też, niezwykle ważnym jest aby Parlament i Komisja Europejska na lata 2024-2029 prawidłowo realizowała cele określone w ostatnich latach.

Parlament Europejski

Parlament Europejski jest organem ustawodawczym Unii Europejskiej, który wspólnie z Radą uchwala przepisy prawa europejskiego. Ma wpływ na różne aspekty życia mieszkańców całej Unii Europejskiej, m.in. gospodarkę (w tym ekonomię społeczną), bezpieczeństwo, klimat. Do Parlamentu Europejskiego należy wybór przewodniczącego lub przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz mianowanie komisarzy. Sprawuje również nadzór nad pozostałymi europejskimi instytucjami.

Organizacja wyborów

Wybory europejskie odbywają się zgodnie z przepisami krajowymi państw członkowskich. Istnieją jednak pewne wspólne dla wszystkich krajów przepisy prawa Unii. Zgodnie z nimi należy zadbać o proporcjonalną reprezentację państw członkowskich. W większości krajów jest tylko jeden okręg wyborczy. Jednak niektóre – Belgia, Irlandia i Polska – dzielą się na wiele okręgów wyborczych. W Polsce, Województwo Pomorskie stanowić będzie Okręg wyborczy nr 1.

Kandydaci z Polski

W ramach wyborów w Polsce wytypowanych zostanie łącznie 53 kandydatów na posłanki i posłów.

Partie polityczne

W wyborach biorą udział krajowe partie polityczne, ale po wybraniu, większość posłów i posłanek do PE decyduje się na przystąpienie do ponadnarodowych grup politycznych. Większość partii krajowych jest powiązana z ogólnoeuropejskimi partiami politycznymi, do których należą:

  • Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) 
  • Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim 
  • Renew Europe Group 
  • Grupa Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie 
  • Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy 
  • Grupa Tożsamość i Demokracja 
  • Grupa Lewicy w Parlamencie Europejskim – GUE/NGL 
Kontakt

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Siedziba

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk