We wtorek 1 grudnia br. odbyło się XXVIII posiedzenie Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne spotkanie odbyło się w formie zdalnej. Obrady poprowadziła przewodnicząca PKRES - Małgorzata Niemkiewicz.
Stan prac nad dokumentami strategicznymi w województwie pomorskim (RPS, WPRES 2021 -2027)
W pierwszej części spotkania Maciej Kochanowski z Referatu Koordynacji Polityki Społecznej ROPS omówił stan prac nad dokumentami strategicznymi w województwie pomorskim. Komitet zgłosił swoje uwagi do Projektu Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 przyjętego przez Zarząd Województwa Pomorskiego. Część uwag zostało uwzględnionych w ostatecznym kształcie dokumentu. Aktualnie tworzone są Regionalne Programy Strategiczne. Obszar ekonomii społecznej wg SRWP 2030 będzie umiejscowiony w Celu Strategicznym 2: Otwarta wspólnota regionalna, cele operacyjne 2.2 wrażliwość społeczna oraz 2.3 kapitał społeczny. Równolegle do RPS trwają również prace nad Wojewódzkim Programem Rozwoju Ekonomii Społecznej na lata 2021 – 2027. Ponadto zakończyły się prace grupy roboczej Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej co zaowocowało stworzeniem pierwszej, roboczej wersji WPRES 2021 -2027, udostępnionej członkom Komitetu. Niebawem rozpocznie się proces konsultacji społecznych dokumentu. Zgodnie z założeniami nowy WPRES w kwestii podstawowych obszarów i brzmienia celów jest powiązany z Krajowym Programem Rozwoju Ekonomii Społecznej na lata 2017 – 2023. Dodatkowe informacje zawiera załączona poniżej prezentacja.
Nowa perspektywa finansowa UE 2021 -2027 (przewidywany kształt, stan prac)
Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego – Marcin Fuchs, poinformował o zbliżającej się do końca obecnej perspektywie finansowa EFS. Obecnie realizowane są głównie projekty dot. walki z COVID-19, trwają ustalenia z pomorskimi OWES na temat przesunięcia przyznanych im środków z działania 6.3.1 na usługi społeczne, przeznaczone na zwalczanie skutków epidemii. Ponadto, w ramach obecnego budżetu został ogłoszony ostatni konkurs na edukację przedszkolną i edukację morską. W kwestii przyszłej perspektywy finansowej UE toczy się dyskusja na temat ważnych dla Polski strumieni finansowania unijnego. Prowadzone są także rozmowy na temat linii demarkacyjnej, która przełoży się na zakres interwencji w ramach RPO, która to powinna być z kolei dostosowana do potrzeb mieszkańców. Obecnie wiadomo już, że w kompetencji regionów pozostaje wsparcie dla działań związanych z rynkiem pracy, włączeniem społecznym, edukacją, ekonomią i adaptacyjnością przedsiębiorstw. Sfera kwot podziału środków nie została jeszcze określona.