Seminarium dotyczące klauzul społecznych

Seminarium dotyczące klauzul społecznych

Seminarium, pt. „Klauzule społeczne w zamówieniach publicznych" odbyło się 29 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Seminarium odbyło się w ramach realizacji Projektu pt. „Pomorski system Przedsiębiorczości: koordynacja rozwoju ekonomii społecznej w województwie pomorskim na lata 2015-2018″w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Do roli prelegentów zaproszeni zostali specjaliści i praktycy w tym obszarze.

Doświadczenia w stosowaniu klauzul społecznych w zamówieniach publicznych zaprezentował Pan Marek Komorowski, dyrektor Biura Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Urząd Miejski w Gdańsku od kilku lat stosuje klauzule społeczne w swoich zamówieniach, wnioski z tej praktyki potwierdzają, że jest to trudne wyzwanie i z punktu ekonomicznego niejednokrotnie droższe. Jednak biorąc pod uwagę społeczny aspekt klauzul (stanie na straży praw i godności człowieka, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu , poszanowanie praw pracowniczych) należy jednak je stosować.

To co ogranicza i zniechęca do stosowania klauzul społecznych przez JST jest nie tylko brak wiedzy, świadomości o społecznej odpowiedzialności zamówień publicznych ale również strach przed kontrolą zewnętrzną. Dlatego kolejnym mówcą był Pan Roman Fandrejewski, rzecznik dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Gdańsku. Swoje wystąpienie poświęcił Klauzulom społecznym z perspektywy Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Z racji na to, że niewiele samorządów stosuje klauzule to na ten moment RIO niewiele też takich spraw kontrolowało, ale podchodzi do tych rozwiązań z otwartością i życzliwością znając ich społeczny aspekt.

Ciekawym pomysłem na promocję i zakładanie podmiotów ekonomii społecznej, i ich wykorzystania do zaspakajania społecznych potrzeb jest przykład gminy Kępice.

Doświadczenia gminy w realizacji usług użyteczności publicznej poprzez zamówienia „In house” zaprezentował wice burmistrz Kępic Pan Maciej Chaberski.

Ustawa, Prawo zamówień publicznych, zgodnie z którą jednostki sektora finansów publicznych uzyskują szczególne uprawnienia do udzielania pewnym podmiotom zamówień z tzw. wolnej ręki – tj. bez przeprowadzenia przetargu. Taką jednostką sektora finansów publicznych jest chociażby gmina, a podmiotem, któremu gmina może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jest np. spółka komunalna czy spółdzielnia socjalna, gdzie jednym z członków założycieli była gmina.

Ostatnim prelegentem była Pani Joanna Woźniczka, prezes Fundacji NOVA, ekspert ds. ekonomii społecznej. Pani Woźniczka podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy w spółdzielni socjalnej w Sopocie, kiedy to ich podmiot korzystał z klauzul społecznych w zamówieniach publicznych realizowanych przez Sopot.

Scharakteryzowała specyfikę pracy pracowników spółdzielni socjalnej, ich zmagania z reintegracją społeczną i zawodową i jakie to może mieć przełożenie na jakość i terminowość wykonywanych zleceń w ramach zamówionych prac.

Reasumując, seminarium tylko otworzyło temat do dyskusji i dalszych prac nad budowaniem wśród samorządowców świadomości o społecznej odpowiedzialności zamówień publicznych, z jednej strony i też pokazało jak wiele działań jest do wykonania nad wzmocnieniem podmiotów działających w sferze ekonomii społecznej.

Organizatorem seminarium był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

Do pobrania:

 

Kontakt

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Siedziba

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk