W dniu 14 listopada 2023r. z inicjatywy Social Economy Europe (SEE), największej w UE organizacji, skupiającej podmioty działające w obszarze ekonomii społecznej, po raz drugi przyznano nagrody dla najciekawszych inicjatyw związanych z tym sektorem.
Wyróżnienia przyznawane są co dwa lata, ich głównym celem jest zainspirowanie do działań inne podmioty a także obywateli którzy chcą zostać przedsiębiorcami, aktywistami lub inicjatorami zmian społecznych. Mają one także na celu zwiększenie widoczności gospodarki społecznej, tak aby jej potrzeby i potencjał były uwzględniane w różnego rodzaju programach społecznych. W tym roku Social Economy Europe (SEE) w szczególny sposób chciała docenić wysiłki oraz wkład przedsiębiorstw i organizacji ekonomii społecznej na rzecz transformacji cyfrowej i ekologicznej.
Nagrody mają zasięg ogólnoeuropejski ale otwarte są także na inicjatywy z Bałkanów Zachodnich, Partnerstwa Wschodniego, krajów EFTA, Wielkiej Brytanii, Turcji i krajów południowego Morza Śródziemnego.
W tym roku Nagrody Europejskiej Ekonomii Społecznej utrzymało 12 finalistów w czterech kategoriach :
Kategoria umiejętności:
Uhonorowane zostały w niej organizacje działające na rzecz podnoszenia kwalifikacji i zdobywania nowych umiejętności przez pracowników gospodarki społecznej, potencjalnych przedsiębiorców i studentów. Kategoria obejmuje również podmioty które zajmują się rozwojem szkoleń i kursów związanych z ekonomią społeczną.
Pierwsza nagroda: Program talentów cyfrowych, Fundación ONCE (Hiszpania) – celem inicjatywy jest zdobywanie wiedzy oraz kwalifikacji technologicznych i cyfrowych przez osoby z niepełnosprawnością w celu promowania ich włączenia zawodowego w obszarach, na które jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy.
Drugie miejsce: Szkoły ETRE, Les écoles ETRE (Francja) – sieć placówek edukacyjnych w całym kraju, które zajmują się przygotowywaniem młodzieży do podjęcia pracy w dziedzinach związanych z ekologiczną transformacją gospodarki.
Trzecie miejsce: Radi Program na rzecz włączenia cyfrowego kobiet, Fundación ONCE (Hiszpania) – celem programu jest włączenie kobiet z niepełnosprawnościami do pracy związanej z branżą technologii cyfrowych.
Kategoria Innowacje Społeczne
Nagroda przyznawana jest projektom skupiającym się na reintegracji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, takich jak np. imigranci oraz dotyczących dostępności i włączenia społeczno- zawodowego osób z niepełnosprawnościami. W ramach tej kategorii wyróżnione są także inicjatywy promujące równość płci i prawa LGBTQIA+, a także te związane z przedsiębiorczością społeczną młodzieży i włączeniem młodych ludzi na rynek pracy oraz wdrażające inne innowacyjne usługi społeczne i rozwiązania problemów społecznych.
Pierwsza nagroda: Vienna Hobby Lobby (Austria) – program umożliwiający bezpłatne spędzanie wolnego czasu dzieciom i młodzieży ze środowisk defaworyzowanych społeczno-ekonomicznie.
Drugie miejsce: Energía Ciudadana S. Coop (Hiszpania) – organizacja, która zajmuje się promowaniem i wdrażaniem modelu ekologicznego i demokratycznego dostępu do energii odnawialnej. Wspiera społeczności w dążeniu do niezależności energetycznej poprzez np. tworzenie Lokalnych Społeczności Energetycznych.
Trzecie miejsce: Tequio (Francja) spółdzielnia mieszkaniowa, która realizuje wiele projektów skierowanych do lokalnej społeczności.
Kategoria zielona transformacja
Wyróżnia pracę firm i podmiotów zajmujących się między innymi energią odnawialną, mieszkalnictwem, zrównoważoną mobilnością, gospodarką o obiegu zamkniętym, gospodarką wodną, zrównoważoną produkcją żywności.
Pierwsza nagroda: Energie Solidaire (Francja) – organizacja wspierająca działania mające na celu walkę z ubóstwem energetycznym poprzez innowacyjne rozwiązania w zakresie zbiórki funduszy.
Drugie miejsce: AGRESTA S. COOP. (Hiszpania) – spółdzielnia działająca na rzecz poprawy stanu obszarów leśnych, wykorzystując innowacje i nowe koncepcje gospodarki leśnej.
Trzecie miejsce: Comunitat Minera Olesana (Hiszpania) -spółdzielnia konsumentów i użytkowników , która zajmuje się zaopatrywaniem w wodę pitną mieszkańców gminy Olesa de Montserrat.
Kategoria cyfryzacji
Nagradza inicjatywy i projekty z zakresu ekonomii społecznej działające w gospodarce cyfrowej lub ze znacznym naciskiem na innowacje technologiczne.
Pierwsza nagroda: Panacea Cooperative Research S. Coop (Hiszpania) – spółdzielnia badaczy i inżynierów oprogramowania, tworząca rozwiązania dla kryminalistyki i obrazowania medycznego, która stawia sobie za cel nie tylko dostarczanie wyjątkowych produktów i usług ale także wywierane pozytywnego wpływu społecznego.
Drugie miejsce : Open Food Network Europe (Włochy) – organizacja stworzyła platformę oprogramowania typu open source, która ułatwia tworzenie społecznych przedsiębiorstw spożywczych.
Trzecie miejsce: Kloosiv Housing SCCL (Hiszpania) – organizacja działająca w obszarze mieszkalnictwa wspomaganego i nowych technologii. Stworzyła ona internetową platformę współpracy na rzecz włączenia społecznego w mieszkalnictwie, która łączy w sobie narzędzia interwencji społecznej, zarządzania zasobami i pracy kooperatywnej, w której w centrum znajduje się troska o ludzi.
Przyznano także specjalne nagrody instytucjonalne jako uznanie za promocję i wsparcie władz na rzecz ekonomii społecznej. Tegorocznymi laureatami zostali druga wiceprezes hiszpańskiego rządu oraz Minister Pracy i Gospodarki Społecznej Yolanda Díaz; Minister Pracy i Polityki Społecznej Bułgarii Ivanka Shalapatova; Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Działań Klimatycznych Niemiec, Sven Giegold; współprzewodnicząca Intergrupy ds. Gospodarki Społecznej w Parlamencie Europejskim, Patrizia Toia; oraz Komisarz UE ds. Zatrudnienia i Praw Socjalnych Nicolas Schmit.