ARTYKUŁ
Przed nami nowelizacja Ustawy o ekonomii społecznej

Przed nami nowelizacja Ustawy o ekonomii społecznej

Grafika poglądowa, zawiera napis: Przed nami nowelizacja Ustawy o ekonomii społecznej
19.12.2024
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
AUTOR
Marcin Mielewczyk
Marcin
Mielewczyk
19.12.2024

Krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej przygotował propozycję zmian do Ustawy o ekonomii społecznej. Przygotowany materiał jest punktem wyjścia do dyskusji o zmianach prawnych, wspierających rozwój ekonomii społecznej. Do końca stycznia istnieje możliwość wyrażenia swojej opinii na temat planowanych zmian w ustawie oraz do zaproponowania własnych rozwiązań.

Ustawa o ekonomii społecznej

Ustawa uchwalona w sierpniu 2022 r. stała się instrumentem aktywnej polityki zatrudnienia, wprowadzając nową jakość poprzez skupianie się nie tylko na rachunku ekonomicznym opartym na kosztach, ale również na społecznej wartości pracy. Wyraźnie podkreślona została rola przedsiębiorstw społecznych w budowania inkluzywnego rynku pracy, a przez to stwarzania warunków lepszego rozwoju społecznego. Dostrzeżona przez sektor ES niedoskonałość dokumentu wraz z rosnącym znaczeniem ekonomii społecznej w polityce europejskiej, stała się zaczątkiem do rozmów o jej nowelizacji.

Nowelizacja

Opracowany materiał jest podsumowaniem dyskusji o zmianach prawnych zapoczątkowanych przez Krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej w marcu 2024 roku. Uwagi do dokumentu oraz możliwość wnoszenia swoich zmian możliwa jest za sprawą dedykowanego arkusza do końca stycznia 2025 roku.

Proponowane zmiany

  1. Poszerzenie przestrzeni ekonomii społecznej i przedsiębiorczości społecznej.
    Zmiany w tym zakresie dotyczyć powinny przede wszystkim rozszerzenia definicji ekonomii
    społecznej, uzupełnienia katalogu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz katalogu
    podmiotów ekonomii społecznej.
  2. Zmiany w zasadach funkcjonowania PS.
    Modyfikacje powinny przede wszystkim ułatwić działalność podmiotów, które uzyskały status PS.
  3. Reintegracja społeczna i zawodowa w PS.
    Przebudowa obszaru reintegracji społecznej i zawodowej realizowanej przez PS poprzez rozszerzenie definicji i zmianę zasad współfinansowania ze środków publicznych.
  4. Instrumenty prawne i finansowe dla PS.
    Zmiany powinny przyczynić się do wzmocnienie instrumentów prawnych i finansowych rozwijających funkcjonowanie PS w przestrzeni prawnej i gospodarczej, które zwiększą atrakcyjność tej formy gospodarowania;
  5. Ekonomia społeczna w usługach społecznych.
    Nowe rozwiązania powinny zwiększyć udział ekonomii społecznej w rozwoju usług społecznych oraz w procesie ich deinstytucjonalizacji, poprzez tworzenie bardziej elastycznych mechanizmów zlecania usług społecznych oraz udział w kreowaniu tych usług w lokalnej polityce publicznej.
  6. Lepsza koordynacja.
    Proponowane zmiany powinny poprawić koordynację działań administracji rządowej i samorządowej, przyczynić się do rozwoju infrastruktury wsparcia ekonomii społecznej oraz zwiększenia jej roli w planowaniu i realizacji zadań publicznych.

Dokument i arkusz zgłoszeń

Pełną treść dokumentu proponowanych zmian znaleźć można pod linkiem: https://www.ekonomiaspoleczna.gov.pl/wp-content/uploads/2024/11/propozycje-zmian-w-ustawie-o-ES-KKRES-4.11.2024.docx ,natomiast możliwość zgłaszania uwag/propozycji dostępna jest za pomocą dedykowanego arkusza, link: https://forms.office.com/r/PFc0dE2m2j

Kontakt

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pod numerem 58 32 68 561 lub adresem e-mail rops@pomorskie.eu

Siedziba

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk