Czy to planując własną działalność, czy też tworząc politykę lokalną związaną z ekonomią społeczną, warto spojrzeć nieco szerzej na cały sektor ES. Doskonałym kompedium wiedzy w tym zakresie jest Europejski Monitor Przedsiębiorstw Społecznych (ESEM).
ESEM
Europejski Monitor Przedsiębiorstw Społecznych (ESEM), przygotowany przez Euclid Network to dokument dostarczający fachowej wiedzy, na temat sytuacji przedsiębiorstw społecznych nie tylko w Polsce, ale także innych państw w Europie. ESEM jest badaniem przeprowadzanym za pomocą ankiety internetowej, obejmującej dane dotyczące przedsiębiorstw społecznych i start-upów. W ramach projektu, powstają szczegółowe raporty krajowe oraz porównania europejskie, które pozwalają na wgląd w ekosystem przedsiębiorstw społecznych, a także podkreślają możliwości rozwoju sektora i jego wpływu.
WYNIKI
Poniżej przedstawiamy część wyników pochodzących z badania, w podziale na wymiar krajowy i europejski.
Kraj
- respondenci z Polski postrzegają wsparcie polityczne dla przedsiębiorczości społecznej jako niskie, bardzo niskie lub nieistniejące (67,8%)
- działalność PS związana jest głównie z sektorem gastronomicznym i noclegowym (28,1%)
- w kategorii wielkości podmiotu, przeważają mikro przedsiębiorstwa (61,5%)
- najwięcej beneficjentów przedsiębiorstw społecznych stanowią osoby z niepełnosprawnością ruchową (37,5%)
- najczęściej spotykaną formą prawną wśród PS w Polsce są spółdzielnie socjalne osób prawnych (27.1%)
- finansowanie zewnętrzne, z którego korzystają PS, w głównej mierze zorientowane jest na środki publiczne (66,7%)
- najważniejszą z barier, zdaniem respondentów, jest słabe zrozumienie/świadomość przedsiębiorstw społecznych wśród ogółu społeczeństwa i klientów (55,2%)
Europa
- najwięcej przedsiębiorstw społecznych związanych jest z sektorem zdrowia oraz pracy socjalnej (23,3%)
- pytając o cele zrównoważonego rozwoju, najwięcej przedsiębiorstw społecznych, w tym z Polski, dąży do osiągnięcia Celu 3, związanego z dobrym zdrowiem i samopoczuciem
- głównymi beneficjentami przedsiębiorstw społecznych są określone grupy społeczne (65,9%), z których większość stanowią dzieci i młodzież (33,3%)
- w kategorii wielkości podmiotu, przeważają mikro i małe przedsiębiorstwa (95,4%)
- większość podmiotów zatrudnia od 1 do 9 pracowników (52,0%), przy czym, przeważnie podmioty te, planują również w perspektywie najbliższego roku zwiększyć liczbę pracowników (49,1%)
- model biznesowy przedsiębiorstw społecznych skupia się głownie na sprzedaży usług/towarów firmom (61%), z czego aż 43,1% chciałoby wyjść ze swoja ofertą do międzynarodowych korporacji
- większość dochodu przedsiębiorstw społecznych pochodzi z działalności handlowej (60,4%)
- działalność handlowa przedsiębiorstw społecznych w głównej mierze polega na sprzedaży klientom indywidualnym (42,6%), natomiast działalność niehandlowa pochodzi z grantów (38%)
- w odniesieniu do roku poprzedzającego badanie, większość PS twierdzi, że ich dochód wzrósł (44,0%)
- najczęstszym źródłem finansowania zewnętrznego, z jakiego w ciągu ostatniego roku korzystały PS, były środki publiczne (44,2%)
- blisko 59% przedsiębiorstw społecznych, nigdy nie starało się o środki z UE
- głównymi barierami z jakimi mierzą się PS, są bariery związane ze wsparciem finansowym (76,6%)
WAŻNA ROLA PRZEDSIĘBIORSTW SPOŁECZNYCH
Gorąco zachęcamy do udziału w Monitorze wszystkie przedsiębiorstwa społeczne z Pomorza. Dzięki udziałowi w badaniu, możliwe jest stworzenie łatwo dostępnej bazy danych, poprzez którą nie tylko uwrażliwia się świadomość polityki lokalnej i europejskiej, ale również zwiększa wiedzę partnerów i inwestorów. Dołączyć można poprzez arkusz online: https://www.surveymonkey.co.uk/r/2WXGQTC
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE I RAPORT
Szczegółowe informacje o działaniu oraz pełen raport z badania znaleźć można na dedykowanej stronie internetowej. Materiały dostępne są w języku angielskim. Link: https://euclidnetwork.eu/portfolio-posts/european-social-enterprise-monitor-esem/